تبلیغات
امپراطوری اینترنتی - افسانه ی الیمپوس در یونان

افسانه ی الیمپوس در یونان

پنجشنبه 26 شهریور 1388 07:52 ب.ظ

نویسنده : اولین امپراطور میمندی

آهنگ الیمپوس

طبق افسانه های قدیمی یونان باستان، تکنولوژی بشری به وسیله ی «ولکان یا هفیستون» که اولین فلزکار دنیا بود، آغاز شده است. کارگاه او محلی پر از جرقه فلز و آهن بود و در بالای کوه «الیمپوس» قرار داشته است. بعدها به محلی در «سیسیل» روی کوه «آتنا» نقل مکان نموده و در آنجا ماندگار شده است. طبق افسانه هادود خارج شده از دهانه کوه آتشفشان «آتنا» از کوره ی آهنگری خدا بلند می شده است. با این که مولف این دود برخاسته از دهانه تور مینا را به چشم دیده ولی نمی داند که آیا «هفیستوس» هنوز هم در کنار سندان خود مشغول چکش کوبی است یا نه!

طبق افسانه های یونان، بشر چهار مرحله ی تکاملی داشته است. اول عصر طلا بوده، بعد عصر نقره و به دنبال آن عصر برنز آمده و در آخر عصر آهن فرا رسیده است که ما در آن قرار داریم.

با اینکه آهن فراوان تر از طلا و مس است، اما ذوب کردن و تصفیه ی آن به مراتب مشکل تر است. افسانه های یونان باستان در مورد سیر تکاملی تکنولوژی فلزات، از نرم ترین آن ها یعنی طلا شروع کرده و به سخت ترین آن ها که آهن باشد، پرداخته است.

عصر سنگ که مدت طولانی ادامه داشت، به عصر مس ختم شد و با اینکه ابزار سنگی تکمیل شده به فراوانی به کار گرفته می شد، ولی ابزار و اسلحه های ساخته شده از مس نیز که حالت تفننی و تجملی داشته نیز دیده می شود. سپس عصر برنز، فلز سختی که از نه قسمت مس و یک قسمت قلع تشکیل می شد، فرا رسید. هزاره سوم قبل از میلاد به طور مشخصی عصر مس و برنز در سومریه و مصر باستان محسوب می شود. تصویر واضحی از چوگنگی و اولین محل پیدایش برنز در دست نیست. اما این را می دانیم که برای ترکیب مس که از صحرای سینا، جزیره ی کرت، قبرس، اسپانیا، پرتقال و سایر مناطق حاشیه ای در دریای مدیترانه که به فراوانی به دست می آمد، با فلز قلع کمیاب که از اتروری، گل، اسپانیا، کرنوال و بوهمی تهیه می شد، نیاز به تشکیلات عظیم حمل و نقل کوره های بزرگ و استادکاران ماهر داشته است که بتوانند حرارتی بیش از 1000 درجه ی سانتی گراد ایجاد نمایند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -